Park miejski nad brzegami Zagórskiej Strugi

W Rumi nie brakuje zielonych zakątków oraz miejsc, gdzie można odpocząć wśród przyrody i zapomnieć, że w rzeczywistości jest się w mieście. Zdecydowanie najpiękniejszy jest jednak park miejski pomiędzy ulicami Starowiejską i Mickiewicza.

Jeśli ktoś nie lubi przesiadywać w parku, może wybrać się do znanej w całej Polsce kaktusiarni. Zwiedzić ją można bezpłatnie, a na miejscu nie trzeba niczego kupować. Warto jednak zwrócić uwagę na kwitnące kaktusy, które podziwiać można praktycznie przez cały rok. Jest tu najwięcej odmian kaktusów w Europie. Na miejscu jest też wiele innych atrakcji, jak choćby pokazy kur i gołębi ozdobnych, a nawet królików.

W mieście jest też kilka mniejszych i większych skwerów. Są oczywiście również parki, a na zdecydowany numer jeden wybija się park miejski, który leży nad brzegami Zagórskiej Strugi. Zlokalizowany pomiędzy ul. Starowiejską a Mickiewicza park był wielokrotnie wyróżniany w pomorskich plebiscytach na najbardziej przyjazną przestrzeń publiczną, największą metamorfozę czy ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców.

To tutaj już 100 lat temu młyn wodny był napędzany siłami natury. Dzięki temu zasilane były także okoliczne tereny przemysłowe oraz Dworek Pod Lipami. Po wojnie teren został jednak zdegradowany i przez wiele lat pozostał zaniedbany. Warunki naturalne pozostawały niezmienne, ale nikt nie potrafił lub nie chciał ich wykorzystać. Funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe nie były realizowane przede wszystkim z powodu braku środków.

Dopiero w XXI wieku samorząd Rumi zdecydował się na rewitalizację tego terenu. W efekcie, zamiast terenów przemysłowych, mamy więc obecnie wielofunkcyjne centrum wypoczynkowe, którego nie powstydziłoby się nie tylko znacznie większe Wejherowo, ale i Trójmiasto.

Na rzece powstała śluza, dzięki czemu zrobiono staw, na którym są dwie wyspy. Dworek został gruntownie wyremontowany, dzięki czemu jest tam obecnie siedziba Miejskiego Domu Kultury. Powstał też całkowicie nowy budynek, charakterem architektury nawiązujący do dworku. Mieści się tam Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Dzięki temu park jest pełen atrakcji, także dlatego, że mieszczące się tam instytucje organizują wiele imprez, między innymi dla rodzin. Tereny zielone okalają gustowne alejki spacerowe, a rzeczkę można przemierzyć przez mostek. Jest także pomost dla łódek oraz scena, na której urządzane są koncerty oraz przedstawienia teatralne. Nie brakuje oczywiście placów zabaw dla najmłodszych i nieco starszych dzieci.

Do parku łatwo dojechać samochodem, który najlepiej zostawić na parkingu przy ul. Mickiewicza. Najprzyjemniej można dostać się do niego natomiast poprzez drogę rowerową, która wiedzie wzdłuż terenu przy ul. Starowiejskiej. Bezpieczeństwa strzeże system kamer, który działa przede wszystkim prewencyjnie i odstrasza także amatorów mocniejszych trunków.

Jedna odpowiedź do Park miejski nad brzegami Zagórskiej Strugi

  1. Ola pisze:

    Jak dobrze, że w końcu włodarze miast rozumieją, że plac zabaw jest bardzo potrzebny nie tylko w centrum miasta. To właśnie w dzielnicach Rumi mieszkają młodzi ludzie z dziećmi, a dla nas dużo ważniejsze od parkingów czy szerokich dróg są właśnie place zabaw dla dzieci. Więcej ludzi będzie mieszkać w Rumi i się tu wprowadzać, gdy właśnie o rodzinach będzie się myśleć planując osiedla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *